Czy inflacja będzie rosnąć?

Inflacja nie schodzi z nagłówków medialnych i w sumie nie powinniśmy się dziwić. W końcu roczny wzrost cen rzędu 6% przy stopie procentowej 0,5%, czy 5,4% wobec 0% (przypadek USA) nie jest – historycznie ujmując – standardem. Niestety, właśnie zrewidowałem prognozę w górę. O tym, czy inflacja będzie rosnąć i co to dla nas znaczy miałem i będę miał okazję sporo mówić, więc dziś pójdę na łatwiznę i po prostu Państwa odeślę, bo jest do czego.

Na konferencji MasterClass mam aż 3 pozycje:

  1. Mój wykład o tym, jak uciec przed inflacją
  2. Debatę z profesorami Orłowskim i Piechem o gospodarce i rynkach
  3. Rozmowę z Peterem Schiffem

Więcej o konferencji TUTAJ

O tym, czy inflacja w Polsce będzie rosnąć powiem więcej na moim poniedziałkowym (7:50 live lub w dowolnym momencie później) webinarze, gdzie ponadto tradycyjny przegląd rynków. Będzie można je obejrzeć tutaj:

Wreszcie zostałem też poproszony o rozmowę o inflacji przez portal „namzależy” i już teraz można obejrzeć ją tutaj:

Następnym razem obiecam się poprawić i umieścić pełnoprawny wpis 😊

Wiem, że temat staje się powoli strasznie oklepany, ale warto przypomnieć, że o inflacji (a dokładnie stagflacji) rozmawialiśmy już dawno (TUTAJ)

ps dajcie znać w komentarzach, co sądzicie o rozmowie z Peterem i czy zgadzacie się z jego poglądami!

10 thoughts on “Czy inflacja będzie rosnąć?

  1. Dalczego w filmie: „NZ” , nic Pan dr nie wspomina o niekontrolowanym dopływie gotówki do systemu , tworzonym przez FED i pozostale banki centrale ? Czy ten dodruk nie jest głownym winowajcą wysokiej inflacji na świecie?

    1. Jak najbardziej wspominałem o tym, że w USA mamy przewagę popytu, co jest wynikiem interwencjonizmu. Natomiast ze względu na preferencje prowadzącego koncentrowaliśmy się na inflacji w Polsce

      1. Bardzo dziekuję za odpowiedź. Teraz rozumiem. Juz przez moment pomyślałem, że Pan Dr przejął retorykę przewodniczącego Powella 😉

  2. Cześć,
    chętnie obejrzę/odsłucham Twoją rozmowę z Peterem. Gość sprawia wrażenie twardo i trzeźwo stąpającego po ziemi. Podzielam zarówno jego poglądy na złoto vs bitcoin, jak i również ten, że FED niechętnie będzie walczył z inflacją, tzn. że walka nie potrwa zbyt długo. Wydaje mi się, że system monetarny zbliża się do „urwiska” i próba zawrócenia jest niemożliwa. Wall street wyciska ręcznik tak bardzo, ze zaczął się rozdzierać. Politycy i banki centralne od dekad próbują podtrzymać na siłę ciągły wzrost gospodarczy i na jego potrzeby wymontowali z gospodarki mechanizm samoregulacji, jak to (chyba) Ronald Bader opisuje.
    P.S.
    Dziękuję za „robotę” jaką robisz. Dobrze się Ciebie słucha, mówisz i piszesz zrozumiale i doceniam ogrom wiedzy jaką posiadasz, a każdy materiał z Twoim udziałem traktuje jako cenna lekcję. Nie mam wykształcenia ekonomicznego, a mimo to bez problemu rozumiem Twoje treści. Mam 40 lat, ale dopiero około 2 lata temu ocknąłem się i zdałem sobie sprawę w jakim kierunku system zmierza. Od tamtej pory nadrabiam niewiedzę ekonomiczną, finansową i geopolityczną w ogromnym tempie i z naprawdę szaleńczym zapałem. Jeżeli to nie kłopot, to czy mógłbyś polecić jakąś fachową lekturę/podręcznik do ekonomii i makroekonomii ?
    Pozdrawiam,

    1. jeśli miałbym podać jedną pozycję z takimi fundamentami to byłoby to „Foundations of International Macroeconomics” Rogoffa i Obstfelda

      dzięki za miłe słowa

    2. James – doskonale rozumiem co masz na myśli pisząc o nadrabianiu wiedzy w przyspieszonym tempie (przeżyłem / wciąż przeżywam to samo). Jeżeli pozwolisz zasugeruję Ci literaturę szkoły austriackiej (Peter też jest jej „wyznawcą”). Wśród autorów m.in. – Henry Hazlett, Jesus Huerta de Soto, Mark Skousen, Rahim Taghizadegan I nasz Krzysztof Dzierzawski.
      Dołączam się do wyrazów uznania dla dra Przemysława Kwietnia i tą drogą dziękuję Mu za dobrą robotę.

    3. Tak naprawdę, nie jesteś w stanie przewidzieć, czy ta sytuacja skóńczy się źle czy dobrze. Czy system się rozpadnie, czy nie. Jedno jest pewne, że mamy sytuację bez precedensu i czy ona sie przekształci w coś dobrego lub złego, zalezy w dużej mierze od włodarzy banków centralnych – szczególne FED-u.

  3. A co do naszego podwórka…. Uważam, że oficjalne dane pokażą wspomniane przez Ciebie 8% i że NBP o tym dobrze wie. Moim zdaniem RPP dlatego rusza z miejsca, bo zdaja sobie sprawę, że zrobiło się naprawdę gorąco. Wydaje mi się, że prof. Glapiński połapał się, że „guma” została naciągnięta zbyt mocno i właśnie wyślizguje się z palców…

  4. Z calym szacunkiem dla P. Schiffa ale nie wiem czy mozna go brac w 100% powaznie, a ten typowy amerykanski styl nie jest w moim guscie tak czy inaczej (np. ta samo-reklama). Nie wiem czy to miejsce i gospodarz sie nie pogniewa ale 2 najlepsze i przy moim poziomie wiedzy strawne macro oceny rzeczywistosci z tego tygodnia to:

    1. https://www.youtube.com/watch?v=aMwKTIXNQGo
    (Nouriel Roubini)

    2. https://www.youtube.com/watch?v=zdDAAQ64OeU
    (Luke Gromen)

    No ale pedze posluchac i Orlowskiego na XTB, choc w tym tygodniu juz go gdzies slyszalem (ciemnosc widze, widze ciemnosc)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.