Najlepsze spółki – marzec 2023

najlepsze spółki

Minął kwartał, czas więc wrócić do kolejnego wydania „najlepszych spółek na kolejne 5 lat”. Oczywiście tytuł wzięty w cudzysłowie. Nie wiem, czy te spółki będą najlepsze i nie powinniście traktować tego dosłownie. Ale oczywiście chciałbym aby były najlepsze i pisząc model podjąłem starania, aby obiektywnie starać się takie wychwytywać.

Ja działa model – krótkie przypomnienie

Na szczęście model opisałem dość dokładnie w grudniu (można przeczytać TUTAJ), a od tego czasu nic się zmieniło w jego logice – odsyłam zatem po detale do tamtego artykułu. W skrócie – badamy spółki, które przez ostatnich kilkadziesiąt lat były w czołówce 5-letniej alfy względem S&P500. Patrzymy na to, jakie wskaźniki te spółki miały przed owym 5-letnim okresem i staramy się wyszukać spółki o podobnej charakterystyce dziś. Ponieważ selekcja dokonywana jest raz na kwartał (wygodne z punktu widzenia inwestycji pół-pasywnych), ale oznacza to, że dokonuję jej po zakończeniu zasadniczej części sezonu publikacji wyników. Stąd na koniec lutego patrzę na dane kończące się w Q4’22 (oczywiście dane cenowe wykorzystywane są bieżące).

Jakie spółki wybrał model?

Bieżącą selekcję przedstawia poniższa tabela – znajdziecie tu symbol (łatwo odnaleźć na platformie  – np. w XTB, gdzie nie zapłacicie prowizji od zakupu i sprzedaży), nazwę, sektor oraz – bardzo ważne: score, czyli punktację.

Czym jest ów score? Ponieważ model może mieć różne parametry (np. ilość szukanych wskaźników, albo ilość wskaźników tego samego rodzaju) selekcje mogą nieco się różnić. Przeprowadzone jest zatem „głosowanie algorytmów” – wysoki score oznacza, że wiele modeli umieściło spółkę wysoko na liście i na takich spółkach się koncentruję.

Warto zajrzeć w fundamenty. Algorytm, algorytmem, ale ja nie podchodzę do wyników ze ślepym zaufaniem. Tak jak kwartał temu pisałem o unikaniu sektora oil&gas, ponieważ specyfika wyników mogła zaburzyć ich percepcję przez algorytm, tak teraz moje podejrzenia budzi Biogen, ze względu na ujemne dynamiki w kategorii przychodzów i FCF. Podoba mi się lider, jak i wicelider, który był liderem przed kwartałem. Monolith Power, bywalec wcześniejszych rankingów, też jest fajną spółką. Ogólnie jednak na tym etapie staram się tylko szukać „dziury w całym” w spółkach na topie rankingu, a nie faworyzować jednego czy drugiego waloru.

Przy okazji, to ostatnia chwila na oddanie głosu przed zbliżającymi się Invest Cuffs. Jeśli uznacie to za stosowne i będziecie chcieli mnie wesprzeć głosem, będzie mi bardzo miło. Można to zrobić POD TYM LINKIEM.

Co to za spółki?

Szczerze powiedziawszy to nie jest tu kluczowe. Idea modelu jest właśnie taka, że nie jestem w stanie znać ponad 700 walorów, spośród których wybiera model. Ale warto wiedzieć, co się kupuje. Dlatego poniżej krótkie opisy.

  • Albermarle – Firma jest jednym z największych dostawców litu i jego pochodnych, wykorzystywanych m.in. w akumulatorach samochodów elektrycznych (68% przychodów w 2022). Wydała ostatnio optymistyczne prognozy roczne m.in. dzięki Inflation Reduction Act (IRA) w USA, który może napędzić sprzedaż EV, zwiększając popyt na lit. Spółka opracowuje także rozwiązania w sektorze katalizy chemicznej oraz bromu poprzez produkcję i sprzedaż chemikaliów oraz udostępnia niszowe, niestandardowe usługi w branży chemicznej.
  • Arista Networks – Firma projektuje i sprzedaje najbardziej wydajne, wielowarstwowe przełączniki sieciowe wykorzystywane  m.in. w dużych centrach danych, segmencie chmury obliczeniowej oraz w handlu wysokich częstotliwości (HFT). Potencjalnie może korzystać na rozwoju trendu AI z uwagi na potężną moc obliczeniową potrzebną do dalszego jej rozwoju. Rosnący trend generatywnej sztucznej inteligencji poprawił perspektywy na rynku Data Center, co widzieliśmy ostatnio m.in. w wynikach i komentarzu Nvidii za IV kw. 2022 roku.
  • Biogen – Firma z branży farmaceutycznej koncentruje się głównie na leczeniu depresji, genetycznej hemofilii oraz chorób neurologicznych jak stwardnienie rozsiane, demencja czy Alzheimer. Spółka ma dobrą pozycję gotówkową, jednak musi mierzyć się z konkurencją ze strony nowszych leków (w związku z utratą wyłączności Tecfidera, flagowego leku firmy), a jej notowania mogą mocno zależeć od perspektyw sprzedaży leku na Alzheimera.
  • Empire Petroleum – Firma zajmuje się wydobyciem ropy, gazu ziemnego w Stanach Zjednoczonych koncentrując się na optymalizacji procesu produkcyjnego i rozbudowie istniejącej infrastruktury. Specjalizuje się w konwencjonalnym, lądowym wydobyciu ‘onshore’, co pozwala jej ograniczać koszty. Firmy naftowe, które posiadają dominujący udział obszarów wydobywczych ‘onshore’ mogą liczyć na wyższe marże od konkurencji eksploatującej morskie pokłady ropy i gazu (wyższe koszty działalności).
  • Epam systems – Firma działa w branży inżynierii oprogramowania i pracuje nad wdrażaniem transformacji cyfrowej poprzez rozwój wirtualnych platform, również wśród wschodzących gospodarek m.in. w Indiach. Rozwijała działalność i zwiększała udziały w rynku dokonując serii przejęć. Od 2004 dokonała nabyła biznesy firm m.in. w branży usług finansowych, consultingu, cyberbezpieczeństwa, oprogramowania, wirtualnego doradztwa, BigData, edukacyjnych platform oraz komercyjnych technologii przejmując polską firmę IT, ENGINIETY.
  • Copart – Spółka działa głównie w USA i specjalizuje się w hurtowej sprzedaży samochodów na wirtualnych aukcjach, odbywających się również w czasie rzeczywistym, dzięki autorskiej technologii licytacji VB3 (od 1998). Większość jej przychodów pochodzi z opłat klientów za korzystanie platformy aukcyjnej, a głównymi sprzedawcami w platformie są duże firmy ubezpieczeniowe. Dla klientów oferuje całą gamę usług związanych ze sprzedażą (transport, szacunkowa wycena, weryfikowana historia pojazdu itd.). Szybko rozwijała swoją działalność w ostatnich latach trafiając m.in. na listę 100 najszybciej rosnących biznesów w USA.

Czy warto dziś inwestować w akcje?

W momencie, gdy wrzuciłem szybki tłit o selekcjach modelu, Albemarle był na kilkutygodniowym minimum. Końcówka tygodnia przynosi mocne odbicie, Nasdaq100 w dwie sesje zrobił 450 punktów. Czy jednak w perspektywie 5 lat ma to aż takie znaczenie? Moim zdaniem nie. Jak wiecie z innych wpisów, uważam że rynki są dość drogie. Do tego Fed może wybrać recesję i zdławienie inflacji (bardziej lub mniej świadomie), a jeśli tak, niemal na pewno obniży wyceny. To nie znaczy jednak, aby kompletnie nie inwestować, szczególnie w ten sposób.

W poniedziałek o kryzysie zadłużenia

Często pytacie mnie, czy rządy USA i Europy stać na wyższe stopy. Wątek ten, między innymi, rozwinę podczas poniedziałkowego webinarium, na które już dziś Was zapraszam:

7 thoughts on “Najlepsze spółki – marzec 2023

    1. Zgoda zgoda

      Niestety gorzej jest z danymi:
      – długością szeregów czasowych
      – szerokością rynku
      – jakością danych w BBG (nie ma dramatu, ale jest trochę fikołków)

      Robiłem ten sam model dla gpw, ale nie ufam mu – u nas trzeba zastosować inne podejście

  1. Dzień dobry,

    Czy napisze Pan także kilka zdań na temat walut i prognoz z nimi związanych na ten rok?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.