Najlepsze spółki – czerwiec 2023

ai

Dziś 1 czerwca, a to oznacza, że mamy Dzień Dziecka oraz… nowe kwartalne zestawienie predykcji spółek na kolejnych 5 lat! Moment jak sądzę jest niezwykle ciekawy – intrygująca sytuacja makroekonomiczna i przede wszystkim kompletne szaleństwo w temacie AI. Zaczynajmy!

Jak wybrać najlepsze spółki – przypomnienie

Od razu podkreślę, że przedstawiany cyklicznie artykuł nie jest Złotym Graalem ani niczym podobnym. Metoda nie jest też jedyną właściwą. Zawsze będzie wiele (większość?) osób, która uzna, że lepszym podejściem jest wybór kilku, kilkunastu spółek i poznanie ich na wylot. Być może tak faktycznie jest. Ja chciałem zbudować podejście, które pokryje bardzo dużą populację spółek (tutaj wszystkie, które kiedykolwiek były w S&P500) i maksymalnie ograniczy subiektywizm.

Model został wyuczony na danych od początku lat 90-tych. Źródło: opracowanie własne

Dość dokładną logikę działania modelu przedstawiłem we wpisie z grudnia (TUTAJ), tym razem napiszę tylko podstawowe motto – zdiagnozować jakimi wskaźnikami cechowały się najlepsze spółki przed okresami szczególnie mocnych stóp zwrotu względem całego indeksu i wykorzystać ten schemat do wyboru spółek obecnie. Idea jest prosta, choć oczywiście jest bardzo wiele decyzji do podjęcia jak np. moment selekcji.

Predykcja odbywa się bardzo szybko – można mieć wręcz wrażenie, że to zbyt banalne. Źródło: opracowanie własne

Jak sobie radzą dotychczasowi liderzy?

W ubiegłym roku pisałem o modyfikacjach wprowadzonych do modelu, tak aby automatycznie wyłapywał on pewne niuanse analizy fundamentalnej. Przykład – spółka może mieć ujemną relację dług netto względem kapitałów własnych ze względu na… ujemne kapitały własne. Nie są to częste sytuacje, lecz potencjalnie bardzo niebezpieczne, gdyż spółka jest oceniana przez model pod kątem wskaźników i wszelkie wyjątki muszą być zakodowane. Poprawki polegały zatem na dodaniu podobnych wyjątków, które mogłyby sprowadzić mnie na złą drogę 😊 .

Wyniki tak poprawionego modelu pokazałem po raz pierwszy we wpisie na początku grudnia, a kolejną iterację przedstawiłem na początku marca. Trzeba zatem z miejsca wspomnieć, że do rzetelnej oceny potrzeba będzie znacznie więcej czasu, gdyż horyzont inwestycyjny to aż 5 lat. Ideą było to, aby selekcja pozwalała na budowę portfela, a dodatkowym argumentem to, że w tak długim horyzoncie jest mniej „algo-konkurencji” (która skupia się zwykle na bardzo krótkim okresie).

Jak na razie grudniowe spółki radzą sobie świetnie – cały komplet top5ma wyraźnie pozytywną alfę, czyli ceny zachowują się lepiej niż indeks S&P500. Warto przypomnieć, że sugerowałem wtedy pominięcie spółek z sektora „oil&gas” ze względu na ich specyficzną sytuację. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Bloomberg.

Marcowe spółki wypadają bardzo skrajnie – jak na razie jest tu dwóch bohaterów (CRPT i ANET), ale też dwa duże minusy (ALB oraz EPAM). Obydwie spółki nadal wyglądają solidnie fundamentalnie, choć Albemarle niewątpliwie funkcjonuje w bardzo zmiennym sektorze.

Jakie spółki wytypował model

Dość już jednak o teorii, założeniach czy historii – domyślam się, że większość z Was czeka właśnie na tę część. Najlepsze spółki według modelu na moment obecny przedstawia poniższa tabela:

Arista Networks ponownie króluje w zestawieniu najlepszych spółek wybranych przez model. Źródło: opracowanie własne

Przede wszystkim ktoś może powiedzieć – no nie, znowu ta Arista Networks. Cóż, ja powoli przestaję być zdziwiony – ta spółka ma tak dobre wskaźniki, że po prostu jest prototypem spółki sukcesu – przynajmniej patrząc na ostatnie ponad 3 dekady historii. Jest tu więcej „starych znajomych”, takich jak choćby IPG, choć tym razem na „ciut” bardziej odległym miejscu. Jako ciekawostkę dodam, że tuż poza top10 była Nvidia. Ktoś może jeszcze być zdziwiony pojawieniem się GE (sam byłem, spółka jednak odbija się po wielu ciężkich latach), a może nawet Apple (na zasadzie – czy tam jest jeszcze potencjał?).

Choć dziś każdy może sobie poczytać o tych spółkach w bardzo wielu miejscach, a celem tej analizy nie jest „opisówka”, poprosiłem znajomego chata, aby przygotował dla Was chętnych krótkie opisy – całkiem dobrze sobie poradził 🙂

  1. ANET (Arista Networks, Inc.) – Arista Networks to pionier w dziedzinie technologii sieciowej, oferujący rozwiązania do sieci wielkiej skali, które są kluczowe dla obsługi gigantycznych centrów danych i chmur obliczeniowych. Firma koncentruje się na produkcji przełączników wielowarstwowych, które przesyłają dane pomiędzy różnymi komputerami w sieci. Arista oferuje również szereg oprogramowania do zarządzania sieciami, które pomaga klientom w optymalizacji i zabezpieczaniu ich operacji sieciowych. Zarabiają głównie na sprzedaży tych urządzeń oraz na usługach związanych z ich utrzymaniem i optymalizacją.
  2. CPRT (Copart, Inc.) – Copart to innowacyjna firma prowadząca aukcje internetowe, specjalizująca się w sprzedaży pojazdów uszkodzonych i odzyskanych. Dzięki globalnej obecności i zaawansowanej platformie internetowej, Copart połączył miliony kupujących i sprzedających z całego świata, oferując im możliwość licytowania pojazdów w czasie rzeczywistym. Zarabiają na prowizjach od sprzedaży pojazdów przez ich platformę oraz na opłatach za usługi dodatkowe, takie jak transport czy przechowywanie pojazdów.
  3. GE (General Electric Company) – General Electric to jeden z najbardziej rozpoznawalnych na świecie konglomeratów przemysłowych. Zasięg GE obejmuje różne sektory, takie jak energetyka, lotnictwo, opieka zdrowotna, finanse i wiele innych. Firma oferuje szeroki wachlarz produktów i usług, od turbin wiatrowych i silników odrzutowych, po zaawansowane systemy medyczne i rozwiązania do zarządzania danymi. Zarabiają na sprzedaży swoich produktów, usług i rozwiązań w różnych sektorach, które pomagają klientom poprawiać wydajność i innowacyjność.
  1. ISRG (Intuitive Surgical, Inc.) – Intuitive Surgical to pionier w dziedzinie medycyny robotycznej, który zmienia sposób przeprowadzania operacji. Firma jest twórcą systemu da Vinci, zaawansowanego systemu chirurgicznego, który pozwala lekarzom na przeprowadzanie precyzyjnych operacji z minimalnym inwazyjnym dostępem. System da Vinci jest wykorzystywany w szerokim zakresie procedur, takich jak urologia, ginekologia, kardiochirurgia i wiele innych. Intuitive Surgical nie tylko sprzedaje te systemy, ale również zarabia na powiązanych usługach, takich jak konserwacja, szkolenia dla chirurgów i sprzedaż instrumentów chirurgicznych jednorazowego użytku.
  1. AAPL (Apple Inc.) – Apple to globalny gigant technologiczny, znany z innowacyjnych produktów, które zdefiniowały całe kategorie, takie jak iPhone, iPad i Mac. Apple również oferuje szeroki wachlarz usług, takich jak App Store, Apple Music, iCloud i Apple TV+, które tworzą ekosystem, zwiększający lojalność klientów i zróżnicowany strumień przychodów. Zarabiają na sprzedaży swoich urządzeń oraz na subskrypcjach i transakcjach w ich usługach. Firma jest również znana z inwestowania w badania i rozwój, co prowadzi do innowacji i utrzymania konkurencyjności na rynku technologicznym.

Ujemny dług netto, solidny i konsekwentny wzrost przychodów i raczej skromne dywidendy lub ich brak – to wspólne cechy spółek wybranych tym razem przez model.  Źródło: opracowanie własne

Relatywnie wysokie wyceny, ale bardzo konsekwentnie rosnący biznes – to cechy lidera obecnego zestawienia – spółki Arista Networks. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Bloomberg.

Ale zaraz, czy szał AI dobry moment na inwestycje?

Ktoś może zapytać, czy to aby na pewno dobry moment na kupno akcji? Czy wokół AI nie narosło już zbyt dużo oczekiwań? Czy zacieśnienie pieniężne nie przełoży się w końcu na większą recesję? Być może, ale ten tekst kompletnie nie o tym traktuje. Moim zdaniem, dla wielu inwestorów alokowanie choćby umiarkowanej części kapitału w pasywny sposób nie jest złym rozwiązaniem, dlaczego nie robić tego zatem w taki sposób? Ostatecznie kupując (a po pewnym czasie też sprzedając) spółki co kwartał, zbieramy różne okresy rynkowych wycen i nastrojów.

Pozostaje jeszcze kwestia spółek, które powtarzają się w kolejnych kwartałach. Ja osobiście uważam, że skoro spółka nadal oceniana jest bardzo wysoka, dlaczego nie zwiększać zaangażowania w nią? Oczywiście o tylko moje zdanie – cała analiza nie jest rekomendacją, więc tym bardziej ustalanie wag proszę traktować „edukacyjnie”. Podobnie ma się sprawa z wyborem liczby spółek. Teraz, gdy coraz więcej brokerów (w tym XTB) oferuje handel ułamkowy, można stworzyć ciekawe portfele już przy małych kwotach. Jak widzicie, ja koncentruję się na top5 z danego kwartału, aczkolwiek model testowany był na top10.

Na koniec – dzielę się tą analizą głównie dlatego, aby pokazywać logikę i podejście – bardzo chętnie poznam inne, podobne lub różne drogi. Nie mam żadnego interesu w tym, aby Was do czegokolwiek namawiać, zachęcam zatem do komentarzy, ale wyważonych (na szczęście takie głównie tu są!). A ja zabieram się już wcale nie tak powoli do kolejnego, bardziej krótkoterminowego projektu!

11 thoughts on “Najlepsze spółki – czerwiec 2023

  1. hey ciekawa selekcja , wspólny mianownik tych firm to mikro zadłużenie i stos gotówki , ciekawe ile punktów dostała by spółeczka VEEV ? tez bez długów i z gotówką :)\pzdr

  2. Ciekawe spostrzeżenia. Ja jednak nie mając takiej wiedzy nie wchodzę w spółki na szczytach. Wolę dołączać na promocjach co najmniej 30/50 procentowych . Gratuluje ogromnej , wiedzy na temat rynków . Dzięki że się Pan nią dzieli .

  3. Dobry wieczór,
    Polecam analizę oraz dodanie do tej listy:

    Paycom Software, Inc. (PAYC)
    Medpace Holdings, Inc. (MEDP)
    Enphase Energy, Inc. (ENPH)
    Neurocrine Biosciences, Inc. (NBIX)

  4. Panie Przemku,

    Widziałem na poprzednim webinarze, że kolejny raz miał pan problem z przeskakującymi grafikami na Pana stronie. Proszę zwrócić uwagę, że po otwarciu obrazka w prawym górnym rogu pojawia się malutki symbol pauzy. Proszę go kliknąć i zatrzyma Pan automatyczne ładowanie kolejnej grafiki.

    Dziękuję za Pana świetne coponiedziałkowe analizy!

  5. Świetna robota
    przydałaby by sie kiedyś lista spółek które w czasie nadchodzacego krachu dają zysk, czy tylko obligacje?

    1. to jeszcze musimy mieć pewność kiedy ten krach i z jakich poziomów 🙂 Ogólnie akcje są zasadniczo skorelowane z koniunkturą, jedne mocniej, inne mniej (jak spółki defensywne) – ale jednak.

      Obligacje, owszem, mogą mieć sens (np. niemieckie budny), również jako dodatek do zawieranych pozycji na akcjach.

      pozdrawiam!

  6. Jestem sceptyczny, co do kupowania na górce – chyba, że ktoś dobrze policzy czas trwania hossy i potrafi sporo zarobić na solidnym wzniesieniu. Lepiej dreptać sobie wokół średniaków i spokojnie czekać na ich złotą erę 🙂

    1. No niestety rynek zazwyczaj nie chce nam ogłosić „kupuj, to jest dołek”. Rozumiem ten sceptycyzm, bo rewolucja AI może zderzyć się z okresem słabego wzrostu gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.