Szybki komentarz po Fed

fed

Fed podnosi stopy procentowe o 75 bp – zgodnie z oczekiwaniami. Komunikat nie zaskakuje, główna stopa wyniesie teraz 3-3,25%. To jednak nie jest główny przekaz wrześniowego posiedzenia.                 

Będzie wyżej (gorzej) na dłużej

Przypomnę, że jeszcze w lipcu rynek grał na pivot na całego. Powell puścił delikatnie do rynków oko, sugerując zmniejszenie tempa podwyżek. To już historia. Przekaz jest bardzo jasny: stopy wzrosną bardziej i pozostaną tam dłużej.

Aby to zobrazować, najlepiej przyjrzeć się wykresom oczekiwań co do stóp członków FOMC (tzw. dot plot). Zrobiłem dla Was takie zestawienie. Po lewej poprzedni wykres – z czerwca. Stopy miały wzrosnąć nieco powyżej 3% (czyli po obecnej podwyżce byłby to prawie koniec), jeszcze odrobinę w 2023 (do 3,5-4) i potem dół. Rynek widział to tak: teraz Fed trochę podniesie, potem gospodarka zwolni i będzie pivot.

Obecny dotplot nie pozostawia złudzeń – stopy mają wzrosnąć powyżej 4% już w tym roku, a w przyszłym nawet zapukać w okolice 5%! W porządku, na 2024 Fed sygnalizuje już obniżki, ale jeśli weźmiemy prognozę z czerwca na 23 i obecną na 24 to mamy nadal podwyżki!

Lądowanie nie takie miękkie

Na początku roku Fed mamił nas wizją miękkiego lądowania. Stopy miały nieco wzrosnąć, ale inflację bank miał pokonać bez istotnie negatywnego wpływu na gospodarkę. Niestety rzeczywistość koryguje ten optymizm. Obecna projekcja mocno tnie prognozę na ten i przyszły rok. Fed wysyła tym samym komunikat: potrzebne jest większe schłodzenie gospodarki aby pokonać inflacje. I inaczej: pogarszająca się koniunktura nie sprawi, że nie podniesiemy stóp – bo właśnie o to nam chodzi. Fed jedzie wprost na ścianę i zamierza sprawdzić, kto jest twardszy.                 

Nadal miejsce do spadków?

Tym samym przekaz Fed jest dokładnie taki jak przewidywałem przed kilkoma dniami. Co to oznacza dla rynków? Dużą szansę na kontynuację bessy. Oczywiście rynki to nie fizyka. Ale wobec:

– Fed nie przypominającego już w niczym banku pompującego spxa

– QT dopiero na rozbiegu

– innych banków papugujących Fed

– nadal sporych nadziei na szybki powrót hossy na rynku

Uważam, że moment większego przesilenia powinien być dopiero przed nami (to nie oznacza aby nie budować portfela ani nie polować na odbicia – ale to już nie temat na ten artykuł).

17 thoughts on “Szybki komentarz po Fed

  1. Glapiński bohatersko będzie ciął stopy. Mamy cudaków w rządzie i cudaków w RPP. No co może pójść nie tak? Rząd drukuje, Glapiński przy 17% oficjalnej inflacji zapowiada koniec podwyżek, obiecuje szybkie obniżki, stopa realna -10%. Ja sobie potrafiłem wiele wyobrazić ale nie to że polskim bankiem centralnym będzie zarządzał pospolity (…)

  2. A co jeśli spadki zagoszczą na długo i widzimy początek końca obecnego systemu monetarnego? Coraz częściej słychać o planach stworzenia nowej waluty opartej na złocie ponieważ dolar jest zbyt silny i po odejścia od parytetu złota w 1971 system się, delikatnie mówiąc, wali. Ile można brać pieniędzy z powietrza? Logicznie rzecz biorąc gdzieś jest granica….

    1. Jeśli odpowiemy sobie na pytanie czym jest Pieniądz w obecnie znanej postaci i kto gromadzi majątki warte naście lub dziesiąt miliardów dolarów a szarego człowieka nie będzie stać spełnić podstawowe potrzeby egzystencjalne to pieniądz jaki znamy będzie wart tyle ile papier, tudzież plastik z jakiego go wykonano. Banki od dawna nas skłaniają do rezygnacji z fizycznego pieniądza(płatności bezgotowkowe) bo posiadać cyferki, które teoretycznie będą miały znaczenie choć nadal nie będą miały pokrycia w czym kolwiek podobnie jak obecny pieniądz. Ktoś kiedyś musi nacisnąć przycisk STOP, tylko że wtedy całe finanse się wy.. kolebocą, troche jak autobus jadący 100km/h i nagle zaciagajacy ręczny hamulec.

    2. 1. polecam obejrzeć na YT film – changing world order by Ray Dalio.

      2. polecam obejrzeć na YT film – princess of the yen – dokument obrazujący gospodarkę Japonii po II wojnie światowej. Japonia jest ( była ) takim poligonem doświadczalnym.

      3. Odcinając Rosję od SWIFT, stany i UE strzeliła sobie w kolano. Grabiąc prywatne majątki Rosjan w unii ( oligarchów ) – spowodowano ze nie ma już żadnych zasad i obie strony będą używać coraz to mocniejszych argumentów ( także militarnych ). Posunięcia te spowodowały przyspieszenie prac nad nowym systemem monetarnym poprzez kraje BRICS. Np: Rosja i Chiny rozliczają się w transakcjach 50/50 czyli płacą polowe w rublach a polowe w yuanach.

      Ponadto Chiny udzielają wielu pożyczek w swojej walucie tym samym produkując zapotrzebowanie na nią. Ale chciałbym podkreślić ze w normalnych warunkach USD jest mocarzem i nie będzie łatwo złamać jego dominację, może to potrwać dekadę bądź dłużej – aczkolwiek sytuacja jest daleka od normalnej, gdy konflikt globalny narośnie sprawy mogą potoczyć się naprawdę szybko i dynamicznie. Prosta zasada, kto po której stronie się opowie.

      4. polecam obejrzeć film na YT – Free Europe TV – Filmy – Geostrategiczna Ukraina [PL]
      jest to świetny materiał z 2016r. opisuje także po części książke Brzezinskiego ” wielka szachownica ” z 1997r. Super materiał – tak jakbyś patrzył z 10 km na ziemie 😉

      Pozdrawiam

  3. Jakie argumenty w obecnej chwili przemawiają za scenariuszem powrotu kursu EUR/USD do okolic średniej dwu / trzy letniej ?

      1. Panie Przemku, mowil Pan niedawno o przewartosciowaniu dolara. Czy w kontekscie zapowiedzi FED, jest to nieaktualne?

        1. 100% aktualne

          przewartościowanie nie oznacza momentalnej zmiany trendu
          przede wszystkim powinno się je rozpatrywać w kontekście długoterminowych inwestycji

          1. Dziekuje. Pytam, bo wydawalo sie, ze jestesmy w okolicach srednioterminowego dolka na EURUSD. Byc moze zmiana dlugoterminowego trendu bedzie nastepowac jak w latach 2000-2002 lub 2015-2017. Pozdrawiam serdecznie!

  4. albo FEd zmieni retorykę albo rynek wywiesi białą flagę w USA i może coś wtedy drgnie , i raczej wpierw nastąpi to drugie i wtedy nastąpi to pierwsze i wtedy idziemy na zakupy lol
    pzdr

  5. Docierają do mnie informacje, że BalticPipe zostanie uruchomiony jednak nie będzie transportował nawet 1m3 gazu z uwagi na brak dostępnych mocy przesyłowych w gazociągu Europipe 2 do którego jest podłączony. Jaki wpływ na społeczeństwo będzie miał brak gazu gdzieś w okolicach Stycznia ? Czy nasi rządzący zorganizują temat zastępczy, który odciągnie ludzi od braku chleba i ciepła w mieszkaniach ?

  6. Doktorze oglądałem dzisiaj rano Pana nagranie wspominał Pan, że w perspektywie długo terminowej jesteśmy blisko szczytu na dolarze podobnie jak podczas banki na dot.com, ja myślę podobnie, później wspomina Pan, że gdyby w tamtych czasach ktoś kupił ETF-y na amerykańskie indeksy cały zysk z hossy na amerykańskiej giełdzie zjadł by słabnący dolar, ale lata 2003-2007/2008 to była o wiele bardziej dynamiczna hossa na EM więc kapitał odpływał z USA i to osłabiało dolara, w kolejnym cyklu spodziewam się podobnej sytuacji kapitał będzie płyną do EM co osłabi dolara, ale jednocześnie inwestując poprzez ETF np. na Brazylię notowany w dolarze na amerykańskiej giełdzie tak naprawdę mamy ekspozycję na brazylijskie akcje i reala więc jeśli akcje w Brazylii drożeją i umacnia się real względem dolara to zarabiamy na jednym i na drugim.

    Na kolejne lata widziałem sporo okazji na GPW, ale od pewnego czasu nie jestem pewien co do tego czy zagraniczny kapitał będzie tak chętnie płynął na GPW i podbijał ceny akcji, ponieważ międzynarodowy kapitał oprócz wycen akcji interesuje się także siłą waluty, a nasza RPP delikatnie mówiąc ma wiele do życzenia, polska waluta radzi sobie słabo względem walut krajów rozwiniętych, ale także słabo względem innych walut w regionie. Czy to nie będzie przypadkiem tak, że hossa „ominie” polską giełdę bo kapitał chętniej popłynie do innych krajów naszego regionu. Co Pan o tym myśli?
    Pozdrawiam serdecznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.