9 thoughts on “Dlaczego złoty traci?

 1. Trudny czas dla RPP. Zbliża się nieciekawy finał realizowania potrzeb rządowych zamiast trzymania się celów statutowych. Swoją drogą, przydałoby się rozliczyć Radę, ale chętnych pewnie nie będzie, a zrzucamy się wszyscy za ich politykę i nie tylko za ich. Trudno nie zgodzić się z Tobą, że prof. Glapiński jest po części „zakładnikiem” FED, to jednak do zajmowania takiego stanowiska trzeba mieć i cohones i chęć poprowadzenia spraw w jak najlepszym kierunku, dla dobra ogółu, dla dobra kraju, majac na uwadze przyszłość, tę dalszą niż kadencja rządu. Wiedzy Panu Glapińskiemu nie można odmówić, ale intencje niestety ma mało szlachetne i zdaje się, że dobrze zdawał i zdaje sobie sprawę, że ” lecą ostro po bandzie”

 2. Dziękuję za materiał. Mam pytanie – gdzie można znaleźć kontrakty na wibor3m/6m. Szukałem i zauważyłem, że nie są już one notowane na gpw. Ciężko znaleźć jakiekolwiek informację w tym temacie, nawet notowania. Czy kontrakty są dostępne dla inwestorów indywidualnych? Podobny case to kontrakty na obligacje, które zostały wycofane z gpw w około 2019r. Z góry dziękuję za informację. Pozdrawiam

 3. Trochę nie w temacie, ale jednak przełożenie może być. Chciałbym skonfrontować swoja opinię z Twoją na temat FED-u. Czy możliwe jest, że Powell odsuwając w czasie decyzję o podwyżkach stóp liczył na zadziałanie mechanizmu wyceniania przyszłości przez rynek? Liczył i sie przeliczył? Skąd u mnie taki kierunek – rynki widząc inflację i brak reakcji FED-u mogłyby zacząć powoli się osuwać, przechodząc do bessy, co mogłoby być tłumaczone jako część naturalnego cyklu koniunkturalnego, w efekcie czego bessa prędzej, czy później musi się pojawić. Politycznie wyglądałoby to o wiele lepiej niż może wyglądać paniczna reakcja i krach na rynkach, który patrząc na beztroskę giełdy zdaje się być coraz bardziej podobny. Powell czekał, a może nadal czeka aż rynki zaczną wykonywać taki ruch i wtedy podłączyłby swoje działania, co i jego samego tez w innym świetle stawiałoby. Aktualnie czas działa na niekorzyść, dolar już teraz jest bardzo mocny i napięcie zdaje się potęgować, czego finał może być koszmarny. Dodatkowo coraz bardziej prawdopodobny pakiet 2 bln Bidena, w czasie przegrzewajacej się gospodarki, powinien reflektować giełdę i skoro jeszcze nic się nie dzieje, to Powell może na to liczy. Przecież wszyscy są świadomi tego, że „to” i tak się wydarzy, bo jeżeli nie, to konsekwencją pogarszającego się stanu rzeczy może byc suweren na ulicy, czego też rząd nie udźwignie. Każde rozwiązanie zdaję się być kiepskie, czas ucieka i jezeli Powell nie ma „asa w rękawie” to idzie zło, a z drugiej strony, co mogłoby nim być?
  Pozdrawiam,

  1. Moje przemyślenia odn przewodniczącego Powella:
   – śpi na niemal 200mln w ETF na SPX
   – nie podejmuje autonomicznych decyzji

   1. Co do autonomii, to jest jasne. O 200 mln w etf nie wiedziałem, a to ciekawe 🙂 Wiele też tłumaczy i przy okazji obnaża zgniliznę całego systemu.
    Dziękuję,
    Pozdrawiam,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.