10 najlepszych spółek – grudzień 2021

10 najlepszych spółek

Sezon wyników kwartalnych już zasadniczo za nami, a to dobry czas, aby wskazać ciekawe spółki. Od zawsze intrygowało mnie jak w ogóle podejść do tematu wyboru ciekawych walorów mając na uwadze fakt, że spółek notowanych na świecie są tysiące. Dwa miesiące po zakończeniu każdego kwartału publikuję – już po raz trzeci – moje podejście oparte o dane. Czas zatem na 10 najlepszych spółek – edycja grudzień 2021.

Jak wybrać 10 najlepszych spółek?

W dużym skrócie chodzi o to aby… nie wybierać. Bo wybór zwykle wiąże się z pewnymi emocjami, a przede wszystkim z gigantyczną asymetrią informacyjną. Część osób z tego powodu zawęża krąg zainteresowań do kilkunastu spółek, część nigdy nie wychodzi poza polski rynek (nie polecam), część wybiera ETFy (co nie jest złe, w portfelu można mieć ETFy w strategiach akwtynych i pasywnych, jak i pojedyncze spółki).

Ja zdecydowałem, że wrzucę do garnka tak dużo dobrych danych jak będę w stanie zebrać i niech wybiera algorytm – nie ja. Metodologię opisałem w pierwszym wpisie dostępnym TUTAJ, zaś aktualizację z typami na początek września mamy TUTAJ.

Jak wyglądają dotychczasowe doświadczenia?

Zacznijmy od tego, że horyzont inwestycyjny dla spółek to 5 lat. Dlatego dotychczasowe znakomite wyniki, szczególnie dla „picków” sprzed 6 miesięcy traktuję z pokorą. Przez kolejnych 54 miesięcy jeszcze wiele może się wydarzyć. Co więcej, z punktu widzenia długoterminowego inwestowania uważam, że obecny moment co do zasady jest „bardzo średni”, ale do tego odnoszę się w ostatnim paragrafie.

Selekcja z początku czerwca w zasadzie od początku radzi sobie dużo lepiej niż indeks. Opracowanie własne na podstawie danych z Refinitiv

Które spółki sprawdziły się najlepiej? NVIDIA i AMD, spółki kojarzące się nam z kartami graficznymi i słusznie, z tym że to już dawno nie chodzi (jedynie) o to, abyśmy mogli podkręcić ustawienia w ulubionej grze. Sztuczna inteligencja, centra danych, krypto – w dużym skrócie te spółki są znacznie bardziej w centrum rewolucji technologicznej niż FAANG. Rewolucji, w którą co do zasady wierzę i staram się uczestniczyć. Podobnie Qualcomm, jeden z liderów w obszarze półprzewodników i 5G.  Co ciążyło wynikom? W przypadku obydwu kwartałów ciąży producent oprogramowania Autodesk, ale spółka wcześniej od 2016 roku notowała kosmiczne wzrosty. Największą „wtopą” jak na razie jest MarketAxess, amerykański fintech, który od roku jest w silnej bessie (po kosmicznych wzrostach od 2014 roku).       

  

Spółki wybrane we wrześniu miały atomowy październik głównie za sprawą NVIDII, AMD i Qualcomm. Opracowanie własne na podstawie danych z Refinitiv

10 najlepszych spółek – typy modelu

Dziesięć spółek, które najlepiej obecnie wpisuje się w cechy Winnerów to na ten moment:

Fortinet
AMD
Apple
Nvidia
IDEXX Laboratories
Autodesk
Mettler-Toledo International
Adobe
S&P Global
Paycom


Wiem, że część z Was się skrzywi ponieważ aż 6 spółek powtarza się po raz trzeci! Pamiętajcie jednak, że patrzymy co kwartał na horyzont 5 letni, a więc dla mnie byłoby dziwne, gdyby te spółki się nie powtarzały!  Oznaczałoby to, że wybór jest niestabilny. Zatem choć nie ma fajerwerków – co kwartał dziesięciu nowych spółek, mamy za to konsekwencję w budowaniu portfela.

Mam jednak kilku debiutantów – przyjrzyjmy się im pokrótce:

IDEXX Laboratories – nawet nie będę udawać, że znam tę spółkę 😊 Za ich polską stroną:

Obecna na giełdzie NASDAQ od 1991 r. i wymieniona na liście S&P 500 spółka IDEXX Laboratories, Inc. (IDXX) jest światowym liderem w diagnostyce i oprogramowaniu weterynaryjnym oraz badaniach hydromikrobiologicznych.

Przynajmniej nie jest to spółka typowo technologiczna 😉

Mettler-Toledo International – a to z kolei międzynarodowy producent… wag (i innych urządzeń pomiarowych). Sektor: Scientific Insutrments. Spółka wyróżnia się w tym zestawieniu (in minus) wysokim stosunkiem długu całkowitego do equity.


S&P Global – to już spółka zdecydowanie bardziej znana, przygotowująca ratingi, indeksy i oferująca systemy informacyjne.   

Bliżej te spółki postaram się omówić na jednym z najbliższych porannych webinariów. Możecie też oczekiwać wpisu TUTAJ.

Finalne przemyślenia inwestycyjne

Gdy po raz pierwszy prezentowałem wyniki modelu, sam wskazywałem na wysokie wyceny jako element długoterminowego inwestowania. Wielu z Was także komentowało, że ok – spółki fajne, ale wyceny wysokie i lepiej poczekać. Jak widzicie od tego czasu (i to pomimo spadków z ostatnich dni!) „portfel” sprzed pół roku jest na plusie ponad 32% (w ujęciu dolarowym, w ujęciu PLN jest to jeszcze więcej). Piszę o tym głównie dlatego, że obecny poziom wejścia wydaje się jeszcze bardziej absurdalny. Weźmy dwóch stałych bywalców tego zestawienia: NVIDIA i AMD – te spółki zyskały blisko 100% w pół roku, a przecież nie mówimy tu o jakichś małych egzotycznych spółkach, a gigantach Wall Street, które już przecież wtedy wydawały się bardzo drogie.

Są różne podejścia. Jednym z nich jest wydzielenie niewielkiej części portfela na stałe inwestowanie w takie spółki bez względu na poziom wycen. Wtedy nawet ewentualny krach (po 2000 roku część „topowych” spółek została przeceniona o ponad 90%!) będzie dla nas „do przełknięcia” (oczywiście w zależności od innych składowych portfela).

Co sądzicie o obecnych „pickach”? Macie je w portfelu? Jak podchodzicie do problemu inwestowania przy rekordowo wysokich wycenach? Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzach!

7 thoughts on “10 najlepszych spółek – grudzień 2021

  1. Dzięki za kolejny fajny artykuł. Czytam wszystkiego z zainteresowaniem.
    Co do przemyśleń. Ja uważam, że to jest 50/50 tzn -90%/+100%. Chociaż te 100% jest kuszące to jest to moim zdaniem zbyt ryzykowne, aby móc spać spokojnie.

  2. Czy RPP zaskoczy dzisiaj rynek 🙂 ? Myślę, że zaskoczy, z tym, że tym razem negatywnie. Jeszcze niedawno myślałem, że zaskoczy mocno na + i strzeli podwyżką około 1% , a dzisiaj wydaje mi się, że będzie to poniżej 0.5 %, może nawet 0,25 . Sporo się zadziało w ostatnim czasie, sporo też powiedział prezes A.G. i wydaje mi się, że walkę z inflacją chcą przesunąć na trochę inne pole, o czym mogą świadczyć ruchy rządu oraz wypowiedzi premiera + zmiana w komunikacji i narracji prezesa A.Glapińskiego. Prezes NBP i rząd bardzo boja sie podwyżek stóp % i wprost o tym mówią. Ja widzę aktualnie o wiele wiecej zagrożeń dla rozsądnej podwyżki stóp, niż czynników zapewniających, że znacząca podwyżka nastąpi. Ewentualne „mocniejsze środki” do walki z inflacja będą rzucone w styczniu .Ryzykuję trochę taką opinią, ale pomylić się to ludzka rzecz 🙂

  3. Wczoraj J. Powell straszył cyberatakiem na instytucje finansowe, a kilka dni temu gdzies w sieci były informacje o przeprowadzonych ćwiczeniach na wypadek cyberataku na system finansowy, o którym też co i raz przebąkuje K. Schwab. Może to trochę teoria spiskowa, ale nasuwa mi sie pytanie, czy to możliwe, że coś się szykuje?? Na ile taki scenariusz jest realny? Czy to nie byłoby w sumie na rękę co poniektórym? Jeżeli rzeczywiście doszłoby do takiego „wała” i ewentualnego czasowego wyłaczenia systemów bankowych, to jakie konsekwencje byłyby dla systemu finansowego (oprócz przyblizenia go do CBDC) , rynku walutowego oraz rynków akcji i długu? Jakie konsekwencje/straty mogliby z tego tytułu ponieść inwestorzy instytucjonalni, a jakie indywidualni (oprócz czasowej utraty wartości portfela)? Co mogłoby z systemu wyparować? Pozdrawiam.

  4. od tego wpisu nie pojawiło się nic w tym temacie. Ciekaw jestem co tam Ci model wypluwa. Będzie kontynuacja ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.