Okiem doktora – najlepsze spółki marzec’24

spółki

Nie wiem czy też tak czasem macie, że zdaje Wam się, że znajdujecie się coraz głębiej pod wodą i ledwo widać już przebijające się przez taflę wody promienie światła. U mnie powiedzenie, że „życie zaczyna się po 40ce” sprawdza się idealnie, ale to niestety oznacza, że dotarłem to twardych granic doby. Na weekend nadają piękną pogodę, a ja chciałbym iść z synem na rower, basen i piłkę, a nie siedzieć do niedzielnego wieczora przed ekranem. Oczywiście kwartalny tekst o „5 spółkach” dla Was to świętość, ale wybaczcie, że dziś będzie wyjątkowo krótki.

Jak wybrać spółki – koncepcja

Tu na szczęście nie muszę się wysilać, gdyż opisałem to wielokrotnie w przeszłości – choćby TUTAJ i TUTAJ. Absolutnie nie roszczę sobie pretensji do posiadania jakiejś magicznej metody selekcji spółek. Chciałem dołożyć strategię inwestowania w kilka spółek kwartalnie z 5-letnim horyzontem na podstawie zautomatyzowanego zbioru reguł i tym dzielę się z Wami. Z pewnością istnieją lepsze metody, sam zresztą mam nadzieję przysiąść do modelu i nieco go usprawnić, jak i stworzyć obok nieco mniej długoterminowy.  

Jak radzą sobie dotychczasowe typy?

Zadziwiająco nieźle. Na 8 kwartałów 7 ma dodatnią alfę i są to naprawdę solidne wartości. Oczywiście portfele zdominowane są przez Aristę, co niesie pewne ryzyko koncentracji. Oczywiście gdyby NVDA pojawiła się częściej byłoby jeszcze dużo lepiej. Ale gdybać można, jak na umiarkowanie prostą koncepcję przekutą w pythonowy algorytm to moim zdaniem jest zadziwiająco dobrze. Co ciekawe,   workami z piachem dla portfeli okazały się tak uwielbiane Google (dwukrotny pick) i Apple (jednokrotny), które były po rozczarowującej stronie publikacji wyników tech (choć nie nazwałbym ich słabymi). Z kolei perełką okazało się GE, na której wielu postawiło już krzyżyk i którą, przyznaję, kupowałem bez euforii.

spółki

„Portfele” 5 spółek z poprzednich publikacji. Źródło: opracowanie własne na podstawie danych z Bloomberg

Co tym razem wybrał model?

Wybrane spółki przez model tym razem to:

 1. Arista Networks
 2. Biogen
 3. EPAM
 4. Copart
 5. Monolithic Power Systems

Dodam jeszcze dla porządku, że model wysoko po raz drugi pokazał Albemarle, ale jak to się mówi „fool me once…”, a tak całkiem serio to ze spółkami czysto surowcowymi mam problem. Jak czas pokazał słusznie odrzuciłem kilka typów oil&gas wskazując na to, że model mógł „się nabrać” na gigantyczną poprawę ich wyników na fali skoku cen w 2022. Teraz subiektywnie pomijam ALB. Spółka jest bardzo przeceniona i wielu brokerów ma ją na „buy” – zostawiam to Waszej ocenie.

Przejdźmy krótko przez wytypowanych 5 walorów:

AD 1.

Arista to potwór. Potężne tempo wzrostu, brak długu, wzrost marży, magia AI&cloud. Czasem zastanawiam się – coś tu chyba jest nie tak? Jedyny minus to wycena oczywiście, PE forward powyżej 33, czyli więcej niż NVIDIA i MSFT, cena powyżej górnego ograniczenia silnego i tak kanału wzrstowego. Paradoksalnie jednak spółka została ciut przeceniona po bardzo dobrych wynikach bo pokazała ostrożne perspektywy. Jednak jedzie na tym samym wózku co AI&cloud, gdzie większość komentarzy była super optymistyczna.

spółki ANET

AD 2.

Trochę zaskakujący pick, spółka jako jedyna ze wspomnianej 5-tki ma kiepskie wskaźniki i wzrostu i marży. Spadło zatrudnienie do poziomów sprzed 4 lat – może zatem powtórzy się tu case GE?

spółki BIIB

AD 3.

EPAM to spółka z obszaru software development, której wycena zebrała potężny cios po agresji wobec Ukrainy, gdyż spółka zatrudniała wiele osób na Ukrainie, Białorusi (CEO jest z tego kraju, a także w Rosji). Mimo to firmie udało się ustabilizować biznes, przychody tylko nieco spadły, firma obniżyła zatrudnienie i dług (który i tak był niewielki). Pozostaje oczywiście pytanie, co dla firm z tej branży oznacza rewolucja AI (moim zdaniem może być bardziej szansą i firma prowadzi już pilotażowe projekty, ale trzeba będzie umieć je jeszcze sprzedać).

EPAM spółki

AD 4.

Copart to „stary znajomy”, pick z połowy 2023. Kolejna spółka, która pokazuje zdrowy wzrost, przy zdrowym bilansie i… niezdrowej wycenie 😊

COPART spółki

AD 5.

Monolithic pokazał się już w zestawieniu w fazie testowej i od tego czasu spółka bardzo mocno zyskała. Szczerze powiedziawszy subiektywnie mam co do niej nieco mieszane uczucia. Główne „story” wokół spółki to potencjał współpracy z NVIDIA przy produkcji serwerów, jednak cena w ostatnim czasie bardzo wzrosła, a wyniki wręcz przeciwnie – złapały zadyszkę. Czas pokaże zatem, czy nie będzie to kupowanie na górce 😊

MPWR spółki

Ale zaraz – czy teraz czasem nie jest zły moment by kupować akcje?

Moim zdaniem obecnie mamy bardzo przeciętny moment do kupowania akcji na długi termin. Na początku roku pisałem, że możliwy jest scenariusz rozwinięcia się bańki AI i chyba właśnie tak się dzieje. Ale w tej strategii nie chodzi o dywagacje nad wycenami, a regularne kupowanie tego co podpowiada model z 5-letnim horyzontem. Pamiętajcie, że to może być jedna z wielu Waszych strategii (tak jest u mnie) i przede wszystkim pamiętajcie, że ja niczego Wam nie rekomenduję 😊 Powiem Wam jednak jedno – przy większości tych wpisów miałem komentarze, że „jest za drogo” i obecnie też mam takie mocne obawy. A jednak każdy z portfeli dał zarobić minimum 14,7%. Kto wie, jak drogo jeszcze będzie, zanim znów będzie tanio 😊.

6 thoughts on “Okiem doktora – najlepsze spółki marzec’24

 1. Offtopic
  Panie Przemku. Opis „Kilka słów o mnie” poniżej artykułu jest do poprawki 😉

  1. ajajaj
   ten wordpress 😀 dziś już pisałbym od zera sam tylko znaleźć czas….

 2. Dzień dobry
  Panie Przemku czy analizował Pan nieco głębiej spółki z cybersecurity w usa? Wydaje mi się to sektor jednak na drugim czy kolejnym planie po AI a chyba niesłusznie patrząc na wyzwania. Czy chciałby Pan się wymienić spostrzeżeniami? Obok Palo czy CRWD bardziej mnie interesują małe spółki które zaczynają komercjalizować rozwiązania i dość mocno ( zawodowo ) w nich ” siedzę”.
  Pozdrawiam

  1. Z pewnością bardzo ciekawy sektor, którego znaczenie nie jest dziś do końca doceniane

   Przepraszam, że nie zaakceptowałem w porę komentarza, ostatnio powiadomienia mailowe nie działają prawidłowo

 3. Dzień dobry
  Panie Przemku dodałem komentarz w sobotę odnośnie cybebezpieczenstwa który nie został umieszczony rozumiem że złamałem czyms regulamin? W takim razie może kiedyś będzie szansa na ogólny artykuł o sektorze? Dziekuje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.